Βατανιακός - Πίνδος Άνω Αγιάννη 0-1.Με το δεξί η "νεοφώτιστη" Πίνδος.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις η νεοφώτιστη Πίνδος Άνω Αγιάννη για την καινούργια σεζόν 2016-17,που επικράτησε με σκόρ 0-1 μέσα στον Βατάν με την τοπική ομάδα.

Βατανιακός και Άνω Αγιάννης βρέθηκαν αντιμέτωποι για την 1η αγωνστική του πρωταθλήματος της Β' Ε.Π.Σ. Πιερίας,
σε ένα καλό παιχνίδι και απο τις δύο πλευρές.Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλές προθέσεις και καλά δείγματα για την νέα αγωνιστική χρονιά,καθώς μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι σχεδόν απο τα πρώτα λεπτά.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρόυν χώρους,αλλά δεν τα κατάφεραν,γιατί η πολύ καλή αμυντική λειτουργεία των ποδοσφαιριστών του Άνω Αγιάννη ήταν αποτελεσματική.Λιγοστές φάσεις απο τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο,έχοντας δοκάρι απο σουτ του Τραχίδη σε κενή εστία έπειτα απο λάθος του Σιούντα.Οι φιλοξενούμενοι αντιθέτως είχαν αρκετές και καλές εκαιρίες,πετυχαίνοντας το 0-1 με τον Γιαννή και λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης απο πλάγια θέση σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βατανιακόυ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε,ενώ απο την άλλη πλευρά ο Άνω Αγιάννης προσπάθησε να διευρύνει το σκόρ αλλά και αυτός δεν βρήκε στόχο.Η καλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Βατανιακού ήρθε στα τελευταία λεπτά όταν ο ποδοσφαιριστής του Βατανιακόυ βρέθηκε μέσα στην περιοχή των αντιπάλων,αλλά ο έτοιμος Σιούντας κράτησε το μηδέν.Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνιζόταν με εννέα παίκτες μετά το 76'.Αρχικά ο σκόρερ Βασίλης Γιαννής αντίκρισε,λανθασμένα,την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 75' και ένα λεπτό αργότερα ο Βασίλης Καλαϊτζής αντίκρισε κι αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα με εννέα ποδοσφαιριστές.

MVP του αγώνα όλοι οι ποδοσφαιριστές του Άνω Αγιάννη,που πάλεψαν όλοι μαζί για την νίκη.

Ανω Αγιάννης(Τσουργιάννης Αντώνης): Σιούντας , Σιδηρόπουλος(Κατσαβάκης) , Μαντζόλης , Παπαργυρίου , Διαμαντόπουλος , Γρηγοριάδης(Τσιβαλίδης) , Παρμακτσίδης , Πετρίδης , Πρ.Κυραλίδης(Π.Κεραλίδης) , Γιαννής , Καλαϊτζής.